Zastosowanie oleju kokosowego w kuchni i kosmetyce

Olej kokosowy należy do bardzo znanych olejów roślinnych. Dostępny jest olej rafinowany i nierafinowany. Każdy z nich ma inne zastosowania. Olej kokosowy jest źródłem cennych składników odżywczych szczególnie kwasów tłuszczowych. Zawiera też potas, żelazo, wapń, magnez, cynk i kwas foliowy. Ma bardzo pozytywny wpływ na organizm człowieka i można go wykorzystywać zarówno w kuchni jak i podczas zabiegów pielęgnacyjnych. Można go kupić w sklepach ze zdrową żywnością i przechowywać do 12 miesięcy po otwarciu.

Olej kokosowy w kuchni

W kuchni najczęściej stosowany jest olej kokosowy rafinowany. Proces rafinacji pozbawia olej charakterystycznego zapachu oraz niektórych składników odżywczych. Jednak dzięki temu olej zyskuje wyższą temperaturę palenia, dzięki czemu idealnie nadaje się do smażenia. Można także z jego pomocą upiec ciasto lub przygotować zimny deser. Z kolei olej nierafinowany nadaje się jako zamiennik masła. Olej kokosowy można też zastosować do ryżu, makaronów czy sałatek.

Olej kokosowy w kosmetyce

W kosmetyce najlepiej sprawdzi się olej nierafinowany. Zastosowanie oleju kokosowego w tej dziedzinie jest bardzo szerokie i warto wykorzystać jego działanie na skórę i włosy. Olej kokosowy świetnie nadaje się do natłuszczenia suchej, odwodnionej, swędzącej skóry. Jest on emolientem, co oznacza, że na dłużej zatrzymuje nawilżenie skóry. Może też być stosowany jako delikatna ochrona przeciwsłoneczna. Oleju kokosowego używa się również jako balsamu na oparzenia po opalaniu. Roztopiony Olej kokosowy, czyli produkt wysokiej jakości w niskiej cenie! warto dolać do wody podczas kąpieli. Skóra będzie po takim zabiegu pięknie nawilżona i ukojona. Olej kokosowy z powodzeniem można nakładać na suche, popękane usta, ale również na całą twarz, szyję i dekolt. Warto przy tym pamiętać, żeby nakładać tylko cienką warstwę tego naturalnego kosmetyku. 

Olej kokosowy jest także polecany podczas pielęgnacji włosów. Z jego pomocą można wykonać zabieg olejowania włosów. Polega on na nałożeniu oleju na delikatnie zmoczone włosy na ok. 30 min. Po tym czasie olej normalnie myjemy włosy, a sam olej spłukujemy z włosów przy użyciu odżywki do włosów albo szamponu. Olej kokosowy nadaje się również jako ochrona końcówek włosów przed suszeniem.